ОГЛАСИ

Неизвесна судбината на автопатот Охрид - Кичево

Вести | Охрид | 13.03.2018 07:00Посети : 3914

Неизвесно е кој ќе ќе го догради автопатот Охрид - Кичево и кога. Сегашниот изведувач, кинеската компанија „Синохидро“ непосредно пред потпишувањето на најавениот анекс договор побарала уште 143 милиони евра и поставила нови услови, крајно неповолни за македонските подизведувачи, изјави вицепремиерот Кочо Анѓушев. 


Тој појасни дека владата е ставена во незавидна позиција, или да го продолжи договорот со нови услови, или да го раскине.Автопатот Охрид - Кичево го следат контроверзи од самиот почеток. Делницата започна да се гради во 2014 година и требаше да биде готова во февруари оваа година. Поради сериозни пропусти, погрешни пресметки и специфичниот терен, работите на автопатот беа пролонгирани за уште три години, за што требаше да биде потпишан анекс на договорот помеѓу владата и кинеската компанија „Синохидро“ која работи на овој капитален инфраструктурен проект кој се гради со кредит од Кина.


До сега за изградба на автопатот се потрошени 411 милиони евра, што е над 10 проценти повеќе од проектираната вредност. Колку ќе чини изградбата на 56 километри долгата делница од Охрид до Кичево ќе се знае по завршување на градежните работи, но стаанува очигледно дека проектот значително ќе ги надмине проектираните суми за изведба. За случајот истрага води Специјалното јавно обвинителство.


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833