ОГЛАСИ

Охридска доминација на женскиот тениски турнир во Скопје

Спорт | Охрид | 13.03.2018 11:29Посети : 939

Турнирот во Скопје кој се одржа од 10 до 12 март во организација на Тенискиот клуб „Академија за Тенис Крстевски“ помина во знакот на охриѓанките Ана Стојановска и Мина Петреска.Охридските тенисерки до финалето победуваа, а во натпреварот вреден златен медал силите ги одмерија една против друга. Поуспешна беше Ана во два сетови 6-2, 6-4, но самиот пласман во финалето на двете охриѓанки го потврдува квалитетот и добриот развој.

Единствениот претставник на охридскиот тениски клуб во машка конкуренција Павел Стевковски, иако беше убедлив во првото коло, во 1/4 финалето не успеа да го совлада финалистот Громбозов, (ТК Леонтиќ), резултат 4:6, 2:6.

Во исто време на терените на тенискиот клуб ИТЦМ во Скопје, се одржа и турнирот во зелен тенис, каде единствената претставничка на ТК Охрид беше Ива Кецкарова и го освои третото место. Во 1/2 финалето Надица Китинова ја совлада Кецкарова со 4:1, 4:2, а турнирот го осови Мила Гугуческа од ТК Битола.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (27%)

0д 4-6 - 90 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833