ОГЛАСИ

Купишта отпад подигнати од крајбрежјето

Вести | Охрид | 13.03.2018 12:38Посети : 915

Продолжуваат акциите за чистење на отпадот исфрлен од езерскит еводи.
Деновиве екипите на Ј.П. „Охридски Комуналец“ подигнаа големи количини отпад од крајбрежниот појас, поточно од Лабино, Сараиште, Грашница и градското пристаниште. Заради зголемениот водостој на реките кои се влеваат во Охридско Езеро, големи количини отпад е натрупан на плажите (отпадоци од пластика, хартија, најлон кеси, лименки и др.комунален отпад) како и трска.Отпадот е расчистен, подигнат и транспортиран, а дел од отпадот се подигаше и директно од езерските води.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833