ОГЛАСИ

Играч на Манчестер Јунајтед ќе биде ново засилување за Мурињо во стручниот штаб

Спорт | Свет | 13.03.2018 16:20Посети : 355

Стручниот штаб на Жозе Мурињо во Манчестер Јунајтед од следната сезона ќе биде поброен и побогат за Мајкл Карик. Капитенот на „црвените ѓаволи“ официјално најави повлекување од активното играње фудбал и посветување на тренерската кариера која ќе започне покрај еден од најдобрите менаџери на островот и светскиот фудбал.- Дојде времето кога можностите на телото се помали од моите желби, што е доволен знак дека дојдов на крајот. Oткако се појавија моите проблеми со срцето, размислував два или три дена дали треба да продолжам понатаму. Се вратив доволно подготвен и сакав да ја завршам кариерата така како што јас сакам. Треба да се одржувам во форма и да бидам подготвен. Се надевам дека ќе добијам уште време на теренот до крајот на сезоната. Се уште се забавувам за време на тренинзите. Се обидувам да помагам многу повеќе, бидејќи разбирам каде се наоѓам. - изјави Карик. 


36-годишниот фудбалер на Олд Трафорд се пресели 2006 година од тимот на Тотенхем. Карик ги фати најубавите денови на Сер Алекс Фергусон во Манчестер Јунајтед освојуваќи титули во сите клупски натпреварувања.Иначе, со заминувањето на Карик, заминува и „шампионската“ ера на Фергусон. Карик беше последен играч од екипата 2008 година која во Москва после изведувањето на пеналите го совлада Челси и се искачи највисоко на пиедесталот во Лигата на Шампиони.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833