ОГЛАСИ

Претседателот „пиштолџија“ се извини за тешкиот инцидент

Спорт | Свет | 13.03.2018 19:00Посети : 361

Претседателот на ПАОК, Иван Савидис јавно преку писмена форма се извини за инцидентот кој го предизвика на мечот со АЕК во грчката Прва лига. Савидис незадоволен од судиските одлуки влета на теренот со пиштол во својот појас и го шокираше целиот фудбалски свет.- Мојата емоционални реакција беше предизвикана од општата негативна ситуација што преовладува во грчкиот фудбал во последно време и од сите неприфатливи, неспортски работи што се случија кон крајот на натпреварот ПАОК- АЕК: постапките на судијата и помошникот (гол - офсајд - гол), прекинот на натпреварот, несогласувањата и влегување на теренот на десетици луѓе и од двете екипи. Сето ова можеше да создаде хаотична ситуација на теренот, а мојата единствена цел беше да ги заштитам десетиците илјади навивачи на ПАОК од провокации, судири и човечки жртви. – стои во соопштението од Савидис. 


Грчките власти реагираа брзо стопирајќи го фудбалот и распишаа потерница по Савидис кој ги прекрши сите спортски кодекси. 


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833