ОГЛАСИ

Почина последниот мажјак на светот од видот северен бел носорог

Занимливости | Свет | 20.03.2018 11:41Посети : 3029

Последниот машки примерок од северниот бел носорог на светот, наречен Судан, почина после 45 години живот. Судан страдал од голем број здравствени проблеми предизвикани од староста, а го лекувале и од многу инфекции. Состојбата му се влошила во последните неколку дена, поради што ветеринарниот тим донел одлука да му биде извршена евтаназија.Судан живееше во Кенија, во резерватот Ол Пејета, каде беше под 24-часовен надзор, чуван од вооружени чувари поради опасност од ловокрадци, а беше опремен и со радиопредавател за да можат лесно да го најдат доколку им се изгуби од вид на чуварите. На светот останаа само уште две женки од овој животински вид, но за среќа, научниците успеаја да извлечат генетски материјал од Судан со надеж дека со негова помош ќе можат да оплодат барем една од женките за да не згасне засекогаш постоењето на северниот бел носорог.


Инаку, во 1960 година на светот имаше околу 2.000 живи претставници од овој вид, а веќе до 1984 година тој број се намали на 15. Во 2011 година, поради беснеењето на ловократството, загина последниот западноафрикански црн носорог.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 193 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833