ОГЛАСИ

Коѕијас пристигна во Скопје

Вести | Македонија | 22.03.2018 19:11Посети : 568

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, пристигна во дводневна посета на Скопје, пренесува „Макфакс“.


 


Согласно агендата, Коѕијас вечерва ќе има работна вечера со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, а утре ќе остварат и официјална средба. За утрешниот ден предвидена е и средба на Коѕијас со премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Бујар Османи, претседателот на Собранието Талат Џафери и лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети.

За време на средбите се очекува да стане збор за позициите на двете земји во врска со нацрт-договорите за решавање на спорот за името. На 30 март министрите за надворешни работи на Република Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, ќе се сретнат во Виена, заедно со личниот пратеник на генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц.

Ова е прв пат по 12 години грчки авион да слета на скопскиот аеродром.


OhridNews
извор: „Макфакс“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 192 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833