ОГЛАСИ

Самуиловата тврдина и Канео потонаа во мрак

Вести | Охрид | 25.03.2018 16:39Посети : 2550

Во рамки на глобалната кампања „Час на планетата Земја“, синоќа во Охрид во периодот од 20.30 до 21.30 часот потонаа во мрак Самуиловата тврдина и црквата Св.Јован Канео.Во кампањата се вклучија и волонтерите на општинската организација на Црвениот крст Охрид. Тие со факели во рацете пеш пристигнаа до Самуиловата тврдина и црквата Св.Јован Канео каде со светлина испишаа 60+, што ја симболизира кампањата за спас на планетата Земја.Охрид и Македонија и оваа година беа дел од глобалната кампања „Час на планетата Земја“ во која се приклучија над 7000 населени места низ целиот свет.


Фото галерија:
 OhridNews
фото: Анамарија Момироска


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 193 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833