ОГЛАСИ

Се насукале 150 китови, преживеаја само 6

Занимливости | Свет | 26.03.2018 16:10Посети : 1106

Околу 150 китови познати како пилоти, во петокот се насукале на плажа во заливот Хамелин вo Австралија, а само 6 од нив преживеале.Откако властите биле алармирани за ситуацијата, над 100 доброволци заедно со службите за спасување се вклучиле во спасувањето на китовите, но само шест од нив преживеале и биле вратени во вода, пренесува BBC. Спасувачката акција ја отежнало лошото време.


Во 2009 година повеќе од 80 китови и делфини угинаа на истата плажа.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 192 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833