ОГЛАСИ

Геолозите имаат докази дека Африка физички се дели на два континенти

Занимливости | Свет | 09.04.2018 01:46Посети : 1992

Голема пукнатина, долга неколку километри, одеднаш се појави во југозападна Кенија. Пукнатината, која континуирано расте, предизвика колапс на автопатот Наироби-Нарок и беше придружена со сеизмичка активност во областа.



 


Земјата е планета која постојано се менува, иако некои промени се речиси незабележливи за нас, како на пример поместувањето на тектонските плочи. Но, од време на време се случува нешто драматично и ги ре-отвора прашањата за поделбата на Африка на два дела.


Источно африканската пукнатина се протега на околу 3000km од Заливот на Аден на север кон Зимбабве на југ, делејќи ја африканската тектонска плоча на два нееднакви дела, Сомалиска плоча и Нубиска плоча.


Пукнатините се почетна фаза на разделување на континентите и можат да доведат до формирање на нови океански басени. Ваков пример е Јужниот Атлантски Океан, кој се создал како резултат на разделувањето на Јужна Америка и Африка пред околу 138 милиони години.


За напукнување на континентите се потребни доволно големи сили кои можат да ја пробијат литосферата. Источно африканската пукнатина е активна пукнатина. Таа се должи на притисокот на подземните сили врз литосферата кои ја ослабуваат како резултат на порастот на температурата и растегнувањето, велат научниците.


А.М.


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 193 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833