ОГЛАСИ

Грција, Турција и Исланд ривали на Македонија во квалификациите за ЕП

Спорт | Македонија | 12.04.2018 20:54Посети : 255

Mакедонија ќе игра во група со Грција, Турција и Исланд во квалификациите за Европското првенство во 2020 година, ждрепка со која можеме да бидеме задоволни, и која секако ќе предизвика интерес поради двомечот со грчката репрезентација.Македонија првпат беше носител во една ждрепка за квалификациите за ЕП, а помогна и тоа што ЕХФ реши од следното ЕП да има 24 учесници.

За пласман на ЕП ќе биде потребен пласман на едно од првите две места, додека и три третопласирани репрезентации одат на шампионатот. Шпанија, Австрија, Шведска и Норвешка се директно пласирани. Квалификациите почнуваат во октомври.

Групите: 


Група 1: Израел, Полска, Германија, Косово

Група 2: Швајцарија, Србија, Хрватска, Белгија

Група 3: Турција, Исланд, Македонија, Грција

Група 4: Летонија, Холандија, Словенија, Естонија

Група 5: Босна и Херцеговина, Чешка, Белорусија, Финска

Група 6: Литванија, Португалија, Франција, Романија

Група 7: Словачка, Русија, Унгарија, Италија,

Група 8: Украина, Црна Гора, Данска, Ф. Острови


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 561 гласови (31%)

Не - 1249 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833