ОГЛАСИ

ЛЕ: Салзбург со неверојатен пресврт го елиминираше Лацио (видео)

Спорт | Свет | 12.04.2018 23:14Посети : 480

Австрскиот шампион Салзбург приреди нова сензација во фудбалска Европа, откако во 1/4 финалето во Лигата на Европа го елиминираше италијанскиот калчолигаш Лацио со вкупен резултат 6-5.„Лацијалите“ на предноста 4-1 од првиот меч додадоа уште еден гол после водечкиот погодок на Чиро Имобиле во 55-та минута. Изнедначувачкиот погодок за домаќините го реализираше Манус Дабур минута подоцна.
Од 72-та до 76-та минута Салзбург постигна три погодоци и обезбеди полуфинале во ЛЕ. За 2-1 погоди Амаду Хаидара, на 3-1 зголеми Хи Чанг Хванг, а голгетерскиот транс го комплетираше Стефан Лајнер. Италијаните неможеаја да се соземат од шокот и не успеаја да креираат шанса за гол кој ќе одвеше во продолженија. 

Во полуфиналето покрај Салзбург обезбедија Арсенал, Олимпик Марсеј и Атлетико Мадрид. Ждрепката е утре во 14 часот.

Резултати: ЦСКА Москва - Арсенал 2-2 (3-6), Олимпик Марсеј - Лајпциг 5-2 (5-3), Салзбург - Лацио 4-1 (6-5), Спортинг Лисабон - Атлетико Мадрид 1-0 (1-2).


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 561 гласови (31%)

Не - 1250 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833