ОГЛАСИ

Мило Ѓукановиќ прогласи победа на претседателските избори во Црна Гора

Вести | Свет | 16.04.2018 00:35Посети : 269

Мило Ѓукановиќ, кандидат на Демократската социјалистичка партија, прогласи победа на претседателските избори во Црна Гора, што се одржаа вчера.Тој истакна дека изборниот резултат е потврда за волјата на гласачите и решителноста на Црна Гора да продолжи по патот на европските интеграции и вредности.


Според првичните информации, Ѓукановиќ ја добил довербата од 53,8 проценти од граѓаните, кандидатот на опозцијата Младен Бојаниќ освоил 33,5 проценти од гласовите, a кандидатката на СДП Драгиња Вуксановиќ 8,3 проценти.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 192 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833