ОГЛАСИ

Успешен настап на охридската виолинистка Севил Селман во Истанбул

Вести | Охрид | 16.04.2018 13:03Посети : 788

Познатиот „ Босфор квартет“ , во кој прва виолина е охриѓанката Севил Селман, имаше успешен концерт во катедралната црква „ Св. Антониј Падовански“  на плоштадот Таксим во Истанбул.
На концертот,  со наслов „ Воздишките на жиците “,  беа изведени дела од Бах, Моцарт и Вивалди кои предизвикаа бурни позитивни реакции кај бројната публика.Охриѓанката Севил Селман  е студент на четврта година  на престижниот конзерваториум „ Мимар Синан“ во Истанбул во Турција.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 193 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833