ОГЛАСИ

Нема договор за една изборна единица

Вести | Македонија | 16.04.2018 14:35Посети : 783

Владејачкото мнозинство е за една изборна единица, ДУИ бара три изборни единици, а ВМРО-ДПМНЕ бара да остане по старо, односно шест изборни единици, брифираат извори за „Макфакс“.Компромисот, најверојатно, ќе се најде со праг од 3 проценти за влез во парламентот, велат извори за „Макфакс“. Со овој изборен метод се очекува да се елиминира можноста радикалните левици и десници да влезат во Собранието.


OhridNews
Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 193 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833