ОГЛАСИ

Видео: Центарот на Охрид како филмска сцена

Вести | Охрид | 25.04.2018 18:10Посети : 4566

Центарот на Охрид деновиве личи на сцена од акционен филм. Хеликоптери ниско прелетуваат над старото пристаниште каде се истовараат вооружени полицајци, се слушаат детонации, а од време на време над езерото се издигаат чадни завеси. Како што веќе информиравме се работи за подготовки на полицијата за вежба која според најавите ќе се одржи на оваа локација на 5-ти мај.Граѓаните со кои поразговаравме велат дека ги изненадила глетката, a некои рекоа дека им е интересно. Дел имаа слушнато дека се работи за вежба, други не. Но речиси сите беа воздржани дали центарот на Охрид каде секојдневно поминуваат туристи е соодветна локација за ваква активност.


Полицијата најави дека вакви активности ќе има и во наредните денови и упати апел до граѓаните да не се вознемируваат бидејќи во текот на подготовките ќе се употребуваат техничко-тактички средства и опрема и ќе се гледаат и слушаат симулации на решавање на разни ситуации од страна на полицијата. 


OhridNews


Хеликоптерите и вежбовната пиротехника ги вознемирија гостите и охриѓани


Неколкудневни подготовки за голема вежба на полицијата кај градското пристаниште

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 561 гласови (31%)

Не - 1249 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833