ОГЛАСИ

Израел победник на Евровизија 2018

Занимливости | Свет | 13.05.2018 00:47Посети : 2037

Израел е победник на изборот на песна за Евровизија 2018, што се одржа во Лисабон, Португалија. По гласањето на земјите учеснички и стручното жири, одлуката ја донесоа гласовите од телевоутингот. Со вкупно 529 гласа Нета од Израел триумфираше на Евровизијата со песната „Тоy" во која се пее за различностите.Второто место го освои Кипар - 436, а на третото место се пласираше Австрија - 342 гласа.


На изборот на песна на Евровизија се случи инцидент при настап на претставничката на Велика Британија. На бината се качи обожавател кој и го зеде микрофонот на пејачката, по што мораше да интервенира обезбедувањето.Македонските претставници „Ајкју“ настапот на Евровизија го завршија во полуфиналето.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 561 гласови (31%)

Не - 1250 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833