ОГЛАСИ

Почнува светиот месец Рамазан

Вести | Охрид | 16.05.2018 10:12Посети : 461

Верниците од исламската вероисповед денеска го почнуваат рамазанскиот пост кој трае 29 дена. Во тој период верниците од изгрејсонце до зајдисонце се воздржуваат од јадење и пиење и други физички задоволства.

- Месецот Рамазан е период на зголемување на обредите, молитвите, но исто така и размислувањата за чистење на душата, за наоѓање на излез од секојдневните проблеми. Само во овој месец, во моментот на размислување, изненадувачки се чувствува потребата за знаење, за учење, за да се биде постојан модел на добар човек. Постот како чин е прекрасно дело, поради тоа што се прави за Бога. Тоа е тешко – но е и еден пријатен тест, тешко – но со големи наградувања. Среќник е оној којшто го очекува овој месец на постот. - вели исламското учење.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 561 гласови (31%)

Не - 1249 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833