ОГЛАСИ

Година на есејот по трет пат во Струга

Култура | Македонија | 04.06.2009 07:25Посети : 2800

По повод одбележувањето на 148-годишнината од излегувањето на Зборникот на народни песни на Браќата Миладиновци, oд 18 до 20 јуни во Струга по трет пат ќе се одржи манифестацијата „Година на есејот“.

Во рамки на манифестацијата ќе се одржи литературен портрет на современиот хрватски писател Горан Калоѓера, кој е годинешен добитник на признанието „Академија на Медитеранот“, кое се доделува за високи достигнувања и афирмација на македонската и хрватската литература и култура. Калоѓера е автор на стотина научни трудови кои се објавени во Македонија и Хрватска.

Предвидено е одржување и на трибина на тема „Меморијата на езерото“, а учесниците на манифестацијата ќе ги посетат народниот музеј „Никола Незлобински“ во Струга и вевчанските извори.

Ohridnews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1158 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833