ОГЛАСИ

12 Охридска ПЕН конференција

Култура | Охрид | 11.06.2009 00:02Посети : 3384

„Литературата како стока: естетиката на бестселерот“ е  тема на 12-таОхридска конференција на Македонскиот ПЕН центар, која свечено ќе биде отварена вечерва во х. „Милениум“ .

На конференцијата учество ќе земат триесетина писатели од 12 земји кои на отварањето ќе ги поздрави  претседателот на Македонската академија на науките и уметностите Георги Старделов. Работниот дел на конференцијата започнува утре со воведно излагање на македонскиот писател Венко Андоновски, кој ќе биде модератор на дебатата.

Претседателот на македонскиот ПЕН, Ристо Лазаров очекува дека собирот на кој учествуваат еминентни писатели да понуди интересна дебата, а ќе се одржи и традиционалното литературното читање.

Македонската ПЕН конференција е една од ретките кои веќе две децении се одржуваат во календарот на светскиот ПЕН.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833