ОГЛАСИ

Доживотна казна за охриѓанецот кој го искасапи сопствениот брат

Вести | Охрид | 29.12.2010 17:49Посети : 3185

Охриѓанецот Живко Ангелески кој минатата година го искасапи две години помладиот брат Александар, доби доживотна казна. Зоран Јовески кој помагал во извршување на кривичното дело ќе остане зад решетки 12 години.

Пресудата беше донесена денеска од страна на судијата Милчо Клишески во Основниот суд во Охрид. Бранителите на осудените изјавија дека судот донел одлука без докази и најавија обжалување на пресудата.

Во судницата Живко Ангелески и Зоран Јовески изјавија дека не го сториле кривичното дело за кое се теретат и го молеа судот да ги ослободи од обвинение.

Убиството, според Судот, се случило минатата година во семејната куќа на Ангелески во период од 30-ти ноември до 3- ти декември. Истрагата покажала дека Живко најпрвин го удрил по глава неговиот помлад брат со тврд предмет потоа му нанел неколку убодни рани по телото и главата и на крај го искасапил мртвото тело на делови. Зоран Јовески пак му помогнал да ги транспортира деловите од телото до местото каде беа пронајдени, на патот кој води до Велестово.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833