ОГЛАСИ

Секоја година заработувал кривична пријава од полицијата и повторно шитка петарди

Вести | Охрид | 30.12.2010 07:45Посети : 2880

Охридската полиција им зададе голeм удар на пpepродавачите на петарди кои оваа Нова година ќе останат без планираната заработувачка. Имено, во акцијата спроведена деновиве во струшко и охридско запленети се близу 70 000 парчиња најразлични пиротехнички средства, чија вредност на нелегалниот пазар се проценува на над 20 000 евра.

Пиротехничките средства, како што информираше портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски, биле набавени од Скопје.

-Можете да замислите колкав е тој арсенал од 70 000 парчиња пиротехника, која доколку не беше пронајдена ќе претставуваше сериозна опасност по животот и здравјето на луѓето, истакна Димоски.

Половина од запленетите петарди и други пиротехнички средства се пронајдени кај лице од Охрид, кое и е добро познато на полицијата, бидејќи против него неколку години наназад биле поднесувани кривични пријави.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1153 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833