ОГЛАСИ

Додека надлежните ја префрлаат топката- граѓаните ќе газат по кал

Вести | Охрид | 30.12.2010 10:00Посети : 1921

По пишувањето на OhridNews за состојбата на дел од улицата Јане Сандански до нашата редакција се обратија повеќе граѓани кои го имаат истиот проблем. Имено, екипите од ЈП Нискоградба на Јане Сандански извршија заменување на водоводните и канлизациони цевки, но сега нема кој да ја врати улицата во првобитна состојба. Од јавното претпријатие велат дека тие немаат механизација за асфалтирање и дека тоа треба да го направат од Одделението за комунален развој и патишта. Од одделението пак категорични- тој што го прави зафатот е должен и да ја асфалтира улицата.Граѓаните од улиците Никола Карев и Лазо Трпоски, во делот кај Основното музичко училиште Методи Патче се соочуваат со истиот проблем. Истото ги мачи и жителите од населбата Исток кои за да дојдат до своите домови веќе подолго време газат во кал, затоа што јавно претпријатие поставувало цевки, но заборавило или пак не знае дека треба и да ја асфалтира улицата.

Па така, охриѓани и понатаму ќе одат по калливи улици се додека некој не се смилува и им ги асфалтира. Очигледно е дека граѓаните се жртви на некоординираност помеѓу надлежните или пак нивната неинформираност за сопствените обврски.

OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1203 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833