ОГЛАСИ

Тодоров најавува затворање на 40 училишта во руралните средини

Вести | Охрид | 30.12.2010 14:30Посети : 1611

Министерот за образование и наука, Никола Тодоров, најави дека четириесетина селски училишта ќе бидат затворени, а уште толку ќе се уриваат.
 
Оваа одлука е донесена согласно изработената студија со која се скенирала состојбата во која се наоѓаат 108 училишта во руралните средини. Таа е подготвена, а Министерството моментално ја разгледува опцијата што понатаму со овие училишта. - Ја добивме студијата. Според неа, 44 училишта би требало да се урнат, 24 ќе се реконструираат, а 40 ќе се затворат бидејќи нема оправданост веќе да функционираат оти во нив учат по три или пет ученици“, вели министерот.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1153 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833