ОГЛАСИ

Најмладите го прославија доаѓањето на Новата година

Вести | Охрид | 31.12.2010 15:57Посети : 2183

Доаѓањето на Новата Година, попладнево на градскиот плоштад, први го прославија најмладите граѓани на Охрид.

Во организација на локалната самоуправа, се организира детска забава, со учество на ученици од сите основни училишта во градов. На забавата настапија и познати млади музички ѕвезди од фестивалот “Распеано рибарче“.

Водител на забавата беше шоуменот и радио водител Жанко З'ш Голабоски.

Истовремено, во рамки на проектот, младите ликовни уметници, но и оние кои се чувствуваат талентирани за цртање, на градскиот плоштад, можеа да ги покажат своите вештини на отворената јавна работилница под мотото “Младите ликовни уметници цртаат за Детското одделение при Општа болница Охрид”.На посебно поставените штафелаи, нашите сограѓани имаа можност да ја покажат својата ликовна креативност и со цртање да придонесат во боите на нивните дела да уживаат и се радуваат децата кои се лекуваат на Детското одделение.

Работилницата ја водеа младите уметници Славчо и Анастасија Баче, а реализацијата на истата ја помогна продавницата “Суна”.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1397 гласови (88%)

Не - 191 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833