ОГЛАСИ

„Игри без граници во новинарството“

Вести | Охрид | 01.01.2011 12:37Посети : 1815

Кога помина уште една година?!Пак време да собираме и да одземаме , што добивме , што изгубивме?!

Тешко е во десеттина редови да се анализираат 365 денови, секој барем со едно случување кое некого израдува, налути, огорчи или му го смени животот на арно или лошо. За мене лично една просечна година , со обврски и ангажмани и предизвици кои самиот си ги одбрав. Професионално гледано ова е година со која генерално ретко кој може да се пофали.

Тргнувам од „сопствениот “ новинарски двор. Македонското новинарство како да ги допира најниските гранки од кои  не ќе се може подолу. Надеж се раѓа со новото еснафско здружение и синдикат,ама ќе треба уште многу вода да потече за работите да дојдат во позитива. Локално, жалам што од она што го гледам понекогаш се прашувам: каде се едни други времиња кога се имаше почит кон професијата и луѓето кои беа во новинарството?! Признале или не , за жал новинарството во Охрид има потенцијал, но и многу лицемерие во себе. Ми пречи делењето на тајфи, наши и ваши. Но и уривањето на стандардите и  на новинарските форми. Оние кои притискаат околу нас вешто го користат тоа. Не за да ни помогнат , туку да си ги завршат своите интереси, а мнозина од нас се влезени во нивните филмови кои ако оставиме сеуште да се движат , како професија ќе не фрлат во бездна .

Колеги, пред нас е Новата година. Празнициве можеме доволно да се одмориме од трката по настани и жешки теми кои наводно се за Пулицерова награда . Време е да си го вратиме достоинството . Да се цениме , а не да се преценуваме и најмногу од се да се почитуваме прво меѓу себе , па и јавноста и граѓаните да сфатат , кои сме ние. Среќна Нова 2011 !

Време е за едно наше време !

                Милчо Јованоски – дописник на  DW

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833