ОГЛАСИ

Една сообраќајна незгода и две помали расправии за новогодишната ноќ во Охрид

Вести | Македонија | 01.01.2011 16:34Посети : 3602

Новогодишната ноќ во Охрид помина мирно и без посериозни инциденти, изјави за OhridNews, портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.

-Регистрирани се само две помали нарушувања на јавниот ред и мир во две кафетерии. Во првиот случај дошло до вербална расправија, а во вториот едно лице било удрено со шлаканица, информираше Димоски.

Во текот на новогодишната ноќ регистрирана е и една сообраќајна незгода во која учествувале охридско такси возило и патничко возило со скопски регистерски таблички, при што е направена помала материјална штета. Сообраќајката се случила на пресекот помеѓу булеварот „Туристичка“ и ул „Абас Емин“, а причина било непочитување на првенство на минување.

Новата година мирно и без поголеми инциденти се прослави во целата држава информираше денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска.

-Единствените настани кои беа регистрирани во текот на новогодишната ноќ беа две тепачки. Утрово имаше два пожари, неколку кражби и дваесетина сообраќајни несреќи, што споредено и со други денови на нормално функционирање и работење е бројка која е помала од вообичаеното и мене ме радува што имавме мирна и весела новогодишна ноќ, истакна Јанкуловска.

OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833