ОГЛАСИ

Охриѓани умерени оптимисти за 2011-та

Вести | Охрид | 03.01.2011 10:00Посети : 1282

По дваесет години тешка транзиција, граѓаните полека го губат оптимизмот дека Новата година ќе промени нешто драстично во нивниот живот. Ова мислење го делат и охриѓани, кои не се оптимисти дека 2011-та година ќе биде многу подобра од годината што ја испративме.

На анкетното прашање на OhridNews: Дали Новата година ќе биде подобра од 2010 година?, 50 отсто од читателите одговориле позитивно, а исто толку негативно. Во анкетата беа вклучени 1140 читатели.

Очигледно е дека празничната еуфорија и позитивната атмосфера околу Нова година не ги понела охриѓани. Свесни за реалноста, големата невработеност, инертната, бирократизирана и нефункционална администрација, изолираноста, лошата инфраструктура, слабата економија и неостварените ветувања на неинвентивните македонски политичари, граѓаните се умерени оптимисти дека 2011 година ќе биде подобра од претходната.

OhridNews© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 570 гласови (31%)

Не - 1272 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833