ОГЛАСИ

Поскапуваат бензините

Вести | Македонија | 03.01.2011 14:30Посети : 2358

Цената на бензините од утре се зголемува за 1,5 денари за литар, додека дизел горивата поскапуваат за еден, односно 1,5 денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 75, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 76,5 денари за литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е В) се зголемува за 1,5 денари за литар и ќе чини 63,50 денари, додека Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поскапува за денар и ќе изнесува 52 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 1,070 денари по килограм се зголемува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС кој ќе се продава по 35,057 денари за килограм.

Како причина за зголемувањето на цените од РКЕ ги посочуваат за 2,57 отсто повисоката цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите две недели и за 0,84 отсто повисокиот курс на доларот во однос на денарот.

OhridNews
© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1402 гласови (88%)

Не - 191 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833