ОГЛАСИ

Во 2010 година загинаа 295.000 лица во природните катастрофи

Вести | Свет | 04.01.2011 09:30Посети : 2136

Во природните катастрофи во текот на 2010 година животот го загубија 295.000 лица, а проценета е штета од 130 милијарди долари, што претставува најголеми бројки во последните 30 години, соопшти германската осигурителна куќа „Муних Ре“.

Како што пренесува „Макфакс“, оваа куќа која е број еден во светот во текот на 2010 година забележала вкупно 950 природни катастрофи, во споредба со просечните 615 природни катастрофи во последните 30 години.

Во минатогодишните природни несреќи има четири пати повеќе загинати во однос на просечната бројка од 1980 година.

Минатата година загинаа 295.000 лица, а во минатите 30 години во природните катастрофи годишниот просек  изнесува 66.000.

Штетите во 2010 се проценети на 130 милијарди долари во споредба со 95 милијарди кои се просечна годишна штета во последните три децении.

Најмногу настрадани има во земјотресот на Хаити кои се случи во јануари во кои загинаа 225.570 лица, по него следи топлотниот удар и шумските пожари во Русија со 56.000 загинати и априлскиот земјотресот во Кина со 2.700 мртви.

Катастрофите кои причинија најголема материјална штета, без разлика дали добрата биле осигурани или не, е февруарскиот земјотрес во Чиле со причинета материјална штета од 30 милијарди долари и 520 загинати, поплавите во Пакистан кои се случија во јули и септември предизвикаа штета од 9,5 милијарди долари и 1.760 мртви.

Кога станува збор за најразвиените земји, западна Европа беше погодена од олујата Синтија во февруари која однесе 65 животи и нанесе штета од 6,1 милијарди долари, додека торнадата во Соединетите Американски држави причинија штета во вредност од 4,7 милијарди долари.

OhridNews
извор:„Макфакс“
© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1240 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833