ОГЛАСИ

Охридската златна маска за прв пат ќе ја претставува македонската култура во светот

Вести | Охрид | 04.01.2011 12:00Посети : 2074

Златната маска за прв пат ќе ја напушти земјава и ќе замине во светот да ја претстави богатата македонска култура, уметност, традиција, историја.

Таа и другите златни предмети пронајдени пред неколку години кај Горна порта , ќе бидат дел од експонатите на изложбата „Христијанството во Македонија“, која за два месеца ќе биде отворена во холандскиот град Утрехт. Ќе бидат претставени стотина предмети, меѓу нив и средновековните ремек-дела од галериите на икони во Охрид. Во Холандија ќе патуваат оригинали, кое се осигурани на 139 милиони евра.Изложбата пред две годинии ја договорија министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и директорот на Музејот „Катарајнеконвент“, Хус Ван Ден Хаут и главниот куратор Саскија ван Харн.

Изложбата ќе биде отворена на 8 февруари, а ќе трае три месеци.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1161 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833