ОГЛАСИ

За прв пат врвот Магаро освоен во зимски услови

Вести | Охрид | 11.01.2011 12:00Посети : 3674

Како најава за одбележување на Денот на безбедност на планина, 15 јануари, а во рамките на своите вежбовни активности, дел од членовите на Единицата за спасување на планина и непристапни терени на Црвен крст Охрид, извршија искачување на западната страна на Галичица, односно врвот Магаро.

Овој дел, поточно кулоарот “Првенец”, кој со своите технички карактеристики од 1750 мнв до 2150 мнв има просечна вертикална експонираност од околу 70 степени и должина од 800 м., за прв пат, воопшто некој го искачил во зимски услови.

Со тоа се надминаа досегашните дилеми за проодноста на овој терен и се отворија идеи за идни покомплексни искачувања во овој прекрасен регион, велат од општинскиот Црвен крст.

OhridNews
© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833