ОГЛАСИ

Тодоров предлага нов систем на финансирање на јавните универзитети

Вести | Македонија | 11.01.2011 16:00Посети : 1661

Министерот за образование и наука, Никола Тодоров најави изработување нов систем за финансирање на јавните високообразовни установи.

„ Заедно со светската банка работиме на ваков модел, методологија на цена на чинење по студент, кој ќе овозможи постабилно, порационално и поразвојно фокусирано финансирање на високото образование. Мислам дека на овој начин и со користење на мислењето од експертите коишто се платени од Светската банка, а кои имаат долгогодишно искуство во градење вакви системи, ќе можеме во Македонија да разработиме неколку системи за кои потоа ќе разговараме, и на крај да избереме еден од нив, за да го преземеме за наш систем за високо образование“, рече Тодоров и додаде дека ваквиот чекор ќе придонесе за повисоко ниво на  отчетност на јавните универзитети кога станува збор за финансиите кои тие ги добиваат од државниот Буџет.

Тој рече дека овие промени се многу сложени и процесот на консултации, развивање на моделите, дискусијата за тие модели и тоа што ќе значат овие промени во високото образование, ќе трае подолг период, веројатно шест месеци до една година.

OhridNews
извор: Makfaks

  

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833