ОГЛАСИ

80 години живот и 60 години творештво на охридскиот писател Видое Видичевски

Вести | Охрид | 11.01.2011 17:03Посети : 2175

Со промоција на најновиот избор поезија „Билје крај Езерото“, денеска беа одбележани 80-от роденден и 60 години творештво на охридскиот поет, прозаист и драмски писател, Видое Видичевски.На свеченоста што заеднички ја организираа Локалната самоуправа од Охрид и Медитеранската академија „ Браќа Миладиновци “ од Струга, за литературен опус на Видичевски говореше писателот Разме Кумбароски, кој истакна дека јубилејот е заштитен амблем за секој писател.

- Да се твори  значи Видичевски да сонува и со своите едра и компаси да исплови до големите окна и длабочини на својата Езерска земја и да му посакаме уште многу години здравје и творештво, рече Кумбароски.Честитки за роденденот и јубилејот на Видичевски упати и градоначалникот Петрески, кој во име на локалната самоуправа на славеникот му врачи скромен подарок. Заблагодарувајќи се Видичевски истакна дека и натаму ќе биде активен, бидејќи како што рече се уште има работи кои сака да ги направи.

-Ќе се трудам и понатаму независно од годините да направам уште нешто како во литературата, така и во општествениот живот, рече Видичевски.Охриѓанецот Видое Видически е автор на поголем број литературни дела. Пишува  поезија и проза, а според неговата книга „Големата Шума“ во 1977 година е работена телевизиската серија „Малиот одред“. Тој е добитник на голем број награди и признанија. Оновач е на Историскиот архив во Охрид и на Радио Охрид, и е еден од иницијаторите за раѓањето на фестивалот Охридско лето,  Струшките вечери на поезијата, и на културната манифестација Прличеви беседи.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833