ОГЛАСИ

Вевчани се загрева за карневалот

Вести | Охрид | 12.01.2011 00:06Посети : 1923

Импровизиран саем за алтернативен туризам ќе се одржи денеска во Вевчани, со што започнуваат манифестациите поврзани со традиционалниот карневал, кој ќе се одржи на 13-ти јануари. Атмосферата дополнително ќе ја загреат македонските музички уметници и белградската ѕвезда Момчило Бајагиќ - Бајага кои вечерва ќе настапат во Вевчани.

Годинава на вевчанци ќе им се придружат претставници од Лесковачкиот и од Риечкиот карневал, а ќе се маскираат и 70-на млади од невладиниот сектор од Струга.

Вевчанскиот карневал со кој традиционално се слави доаѓањето на Новата година според стариот, Јулијански календар, има  14-вековна традиција.

Од 1993 година, Вевчани е член на  Здружението на европски карневалски места.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833