ОГЛАСИ

Петтина охриѓани невработени

Вести | Охрид | 12.01.2011 08:00Посети : 2309

Според последните официјални податоци на Агенцијата за вработување, во Охрид и охридско има 10214 невработени лица. Од тоа 8093 се во градот, а 2121 невработено лице има во руралните средини.

Меѓу невработени има 1076 лица со високо образование, 19 магистри и двајца доктори на науки.

Заклучно со ноември 2010 година во Македонија се евидентирани 321626 невработени лица.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833