ОГЛАСИ

Отфрлени предлог- измените на изборниот законик

Вести | Македонија | 12.01.2011 09:56Посети : 1594

Парламентарците не ги прифатија предлог-измените на Изборниот законик кои беа поднесени од страна на опозицијата. Владејачкото мнозинство предлог-измените ги оцени како манипулативни, несериозни и против уставни. Според опозицијата измените се однесувале на усогласување на Изборниот законик со препораките на ОБСЕ/ОДИХР, на гласањето на дијаспората и на загарантираните мандати на припадниците на помалите етнички заедници.

Со измените требаше да се зголеми бројот на пратеници, со што ќе се овозможеше припадниците на помалите заедници, и тоа турската, српската, ромската, бошњачката и влашката заедница, самостојно да настапуваат на избори и на тој начин да бидат рамноправно застапени.

Во Предлог-законот требаше де се определат и условите под кои се поднесуваат овие листи, како и нивната форма и начинот на гласање. Се предлагаше и модифицирање на изгледот на гласачкото ливче, кое би содржело два дела, и тоа листи со по 20 кандидати и во вториот дел, листи со по 10 кандидати.

Избирачите би гласале само за еден кандидат од двете понудени листи, заокружувајќи го бројот односно буквата пред избраниот кандидат.

OhridNews
извор: Makfaks

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (27%)

0д 4-6 - 91 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833