ОГЛАСИ

Огранокот на ПЦЕР во Охрид избра свој претстедател

Вести | Охрид | 12.01.2011 10:09Посети : 1958

Политичката партија за целосна еманципација на Ромите од република Македонија формира свој огранок во Охрид. За претседател на огранокот, со едногласна одлука на присутните членови на иницијативниот одбор, е избран дипломираниот правник Елвис Фазлиоски.

Целта на формирањето на овој огранок е подобрување на статусот на Еѓипќаните во Охрид кои во најголем број се застапени во огранокот како и на сите други граѓани кои ке се приклучат на оваа политичка партија.

Од ПЦЕР потенцираат дека се единствена политичка партија во Република Македонија која ги признава Еѓипќаните како посебен ентитет.

- Воедно во декларацијата на ПЦЕР јасно стои дека ние како политичка партија ќе се залагаме оваа етничка група биде спомената во Мекедонскиот Устав како конститутивен народ и да добие правична застапеност во институциите на системот, велат од ПОлитичката партија за целосна еманципација на Ромите.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833