ОГЛАСИ

Годинава на Охридското Езеро само два пара лебеди имаат подмладок

Вести | Охрид | 12.01.2011 13:25Посети : 2055

Годинава во Охридското Езеро во каналот Студенчишта има еден гнездов пар црвеноклуни лебеди со 5 млади и еден гнездов пар во Подмоље со  три млади, што е за 3- 4 пати помалку од перидот до 1998.г. кога биле евидентирани 7-8 гнездови парови на македонскиот дел од Езерото. Ова според експертите од Македонското лимнолошко друштво, меѓу другото  се должи на специфичните хидролошки состојби во 2010 година, кога нивото на Охридското Езеро драстично се зголеми и влијаеше на успешното гнездење на црвеноклуниот лебед.

Во рамки на годишната програма, Секторот за урбанизам и заштита на животната средина при општина Охрид и Македонското лимнолошко друштво во изминатите неколку месеци го реализираа проектот „Регистрирање на гнездата на лебедите и нивна заштита во Охридското Езеро со цел одржување на биодиверзитетот“. Во рамки на проектот во декември беше извршено маркирање на црвеноклунестите лебеди со прстенување. Притоа родителските единки од гнездовиот пар од локалитетот Студенчишта се маркирани со портокалови прстени, а подмладокот од 2010 година од овој гнездов пар со црвени прстени, додека родителскиот пар од локалитетот Подмоље се маркирани со светло сини прстени, а подмладокот од 2010 година од овој гнездов пар со зелени прстени. Прстенувањето се прави со цел да се следи нивното движење во наредните години, со што доколку дојде до миграција науката ќе има конкретни податоци од каде потекнуваат новодојдените птици во одредени региони.

Во склоп на проектот во текот на месецов ќе бидат изработени промотивни флаери, ќе бидат поставени информативни табли и ќе бидат организирани јавни трибини за подигање на јавната свест за заштита на лебедите, чиј број од година во година опаѓа. Тоа спорд научниците  се должи на уништивањето на природните живеалишта на лебедот, кој се потешко го наоѓа потребниот мир на Охридското Езеро.

OhridNews© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833