ОГЛАСИ

Некој сака проектот за реконструкција на болницата да не успее

Вести | Охрид | 12.01.2011 15:14Посети : 2781

На реконструкцијата на старата болница- хируршкиот блок се работи со полна пареа. Ниту станува збор за дивоградба, ниту пак има пропусти во текот на изведувањето на градежните работи, категорични се од Општата болница. Од таму велат дека станува единствено збор за бројни изнесени невистини кои во јавноста ги пласира мала група лекари, кои од почетокот грчевито се борат проектот за реконструкција да не успее.- Како здравствена институција, која пред се им служи на граѓаните, повеќе од три месеци трпиме ниски политички удари. Зачудува фактот што минатата недела, во врска со изведувањето на градежните работи освен од малата група лекари, беше изнесена и целосна дезинформација и од градоначалникот, што не му доликува како татко на градот. Прашуваме- дали со изнесувањето на паушални информации е против оваа болница и интересот на граѓаните, кај кои со тоа се создава несигурност. Го повикуваме барем еднаш да не посети, рече д- р Сашо Василески, потпаролот на Општата болница.

За потсетување, градоначалникот Александар Петрески, неодамна, на прес- конференција  изрази сомнеж дека активностите околу реконструкцијата на болницата течат според предвидениот план, односно дека тие се стопирани.Василески уште еднаш потенцира дека градежните активности течат според предвиденото. - Активностите започнаа на 1- ви септември 2010 и согласно договорот меѓу владата како инвеститор и Европската унија, која преку кредит го финансира проектот, нема да траат подолго од 16 месеци. Се очекува новите простории да започнат со работа кон крајот на 2011, односно почетокот на 2012 година. Беше направена пауза од десеттина дена во градежните активности, единствено за новогодишните и божиќните празници. Завршени се активностите во однос на реконструкцијата во внатрешниот дел од објектот, а сега се работи на надворешниот дел, рече Василески.Како што потенцира портпаролот на Општата болница, со реконструкцијата Охрид ќе добие најмодерна здравствена институција, согласно светските стандарди.

Т. Кувенџиска© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833