ОГЛАСИ

Јанакиески: Услугите за легализација на дивоградбите со прифатливи цени

Вести | Македонија | 12.01.2011 15:43Посети : 1525

Посебни цени се подготвуваат за документите што ќе треба да ги извадат граѓаните за легализација на дивоградбите, најави министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески.

 „Во самиот правилник што ќе се однесува на легализацијата на дивоизградените објекти, нема да се бара исполнување на оние стандарди што ги знаеме сега, бидејќи најголем дел од објектите нема да може да бидат изградени по нормалните стандарди за градење и планирање. Во него ќе ги ставиме цените што ќе може да бидат максимални цени на проектантските куќи што ќе прават проект за изведена состојба и јас се надевам дека ќе успееме, со овие два чекора, цената што треба да ја платат граѓаните за документите да биде прикладна и да може да ја платат од сопствениот буџет“, рече Јанакиески.

Тој додаде дека ќе побара и од проектантските куќи и од геодетските компании да им овозможат на граѓаните уплатите да ги прават и на рати.

OhridNews
извор: Makfaks

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833