ОГЛАСИ

Зголемен бројот на странските туристи во ноември

Вести | Охрид | 13.01.2011 00:05Посети : 1309

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во ноември 2010 година изнесува 29 606, а бројот на ноќевањата изнесува 65 871.

Бројот на туристите во ноември 2010 година, во однос на ноември 2009 година, е зголемен за 5.0%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 3.5%.

Бројот на домашните туристи во ноември 2010 година, во однос на ноември 2009 година, е намален за 10.5%, а бројот на странските туристи е зголемен за 17.8%.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во ноември 2010 година, во однос на ноември 2009 година, е намален за 6.7%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 14.0%.

Во периодот јануари- ноември 2010 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е намален за 1.6% и тоа: кај домашните туристи намалувањето изнесува 3.2%, а кај странските е забележано зголемување за 0.6%.

Во периодот јануари- ноември 2010 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е намален за 4.5% и тоа: кај домашните туристи намалувањето изнесува 4.3%, а кај странските е забележано намалување за 4.9%.

OhridNews
© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833