ОГЛАСИ

Продолжува 14-вековната традиција

Вести | Охрид | 13.01.2011 08:00Посети : 2313

Вевчанскиот кармневал ќе започне денеска попладне со традиционалното дефиле под маски.

Манифестацијата се очекува оваа година да ја проследат неколку илјади гости од земјава и светот, меѓу кои и актуелни политилчари кои се вечна инспирација на вевчанските василичари.

Синоќа во Вевчани беше отворен импровизиран саем за туризам, а атмосферата ја загреаа естрадните уметници од земјава и екс југословенската музичка ѕвезда Момчило Бајагиќ Бајага.

Гости на Вевчанскиот карневал годинава ќе бидат претставници на Лесковачкиот и Ријечкиот карневал, а се очекува настанот да го проследат голем број новинарски екипи од земјава и странство.

OhridNews
© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833