ОГЛАСИ

Фото: Вевчани живее со карневалот

Вести | Охрид | 13.01.2011 16:37Посети : 4749

Вевчанските василичари ја продолжија четиринаесет-вековната традиција. Повеќе стотини маски продефилираа во горна и долна маала и преку шега, но и мајтап, низ свои видувања ја отсликаа македонската реалност. Покрај традиционалните маски  зетот и невестата, ѓаволот и  музичарите, меѓу повпечатливите маски оваа година беа: Велија Рамковски, Скопје 2014, џамијата во Белица и други. Во Вевчани денеска сите оние гости што се тука ќе можат да видат познати и непознати фаци, да препознаат јавни личности, смешни, но и трагични настани, што оставија печат во изминатата година. Неизбежен декор беа и политичарите, а и годинава карневалот во Вевчани го привлече вниманието на дипломатскиот кор. Покрај големиот број домашни посетители во Вевчани денеска можеа да се забележат и гости од странство кои со воодушевување го проследија карневалот.


Вевчани во карневалско лудило

Г. Момироски
© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 128 гласови (31%)

Не - 285 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833