ОГЛАСИ

Црвенкоски возврати со контраобвинување на изјавата на Груевски

Вести | Охрид | 14.01.2011 00:03Посети : 2069

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, во  Вевчани возврати на претходно упатените обвинувања од премиерот Никола Груевски дека СДСМ вработувала партиски војници.

- СДСМ секогаш демантира, а и овој пат ќе демантирам дека СДСМ вработувала партиски војници и сосема спротивно, ако некој го наруши принципот на деполитизација и департизација на администрацијата, тоа е токму  Груевски и  ВМРО-ДПМНЕ, изјави Црвенковски.

Според него, сите норми и стандарди на вработување и напредување на јавната администрација во моментов се нарушени на груб начин.

- За релативно краток временски период беа вработени илјадници и илјадници, а според некои проценки и  30 илјади партиски војници во јавниот сектор во Македонија. Најголем дел од нив немаат ниту работно место, немаат канцеларија, ниту стол за седење, туку седат дома и земаат плата, рече Црвенковски.

OhridNews
© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833