ОГЛАСИ

Зетот и невестата во Куратица ја започнаа обиколката на домовите во селото

Вести | Охрид | 14.01.2011 00:05Посети : 2788

Синоќа, во 18 часот, со палење на василичарскиот оган на сред село започна традиционалниот маскенбал во селото Куратица.
Еден час подоцна василичарската група, предводена од зет, невеста, бајач, тргна во посета на куќите.Денес, програмата ќе започне во 10 часот со припрема на традиционалното јадење варејнца. Во 17 часот се очекува да започне централната манифестација, при што ќе се врши и оценување на маските. Свој настап ќе имаат неколку фолклорни групи, како и групата Маестрал и Татјана Лазаревска. Главното дефиле на маските е предвидено во 20 часот.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833