ОГЛАСИ

Аранжманите за Охрид и Струга во Холандија одат како алва!

Вести | Охрид | 14.01.2011 13:15Посети : 2861

Преку интернет-продажбата што започна на 16 декември заклучно со 10-ти јануари на холандскиот пазар  се продадени 1.260 пакет аранжмани за Охрид и Струга. Дополнителни 300 пакет аранжмани се продадени на саемот во Утрехт што започна на 11-ти и ќе трае до 16 јануари, информира Дончо Танески од хотелската асоција на Македонија

- Од првиот ден на саемот „Корендон“ продава повеќе дестинации меѓу кои меѓу ударните седум е и Македонија. Многу не радува податокот што продажбата за македонскиот туристички производ е на второ место, веднаш по Турција, а пред Египет, Бугарија, Грција и останатите дестинации. истакна Танески кој се се наоѓа на Меѓународниот саем за туризам во Утрехт.

Како што информираше OhridNews, тур-операторот „Корендон“ –интернационал преку своето претставништво во Холандија направи фиксен закуп на капацитети во девет хотели на охридско-струшката ривиера, каде во периодот од 6 мај до 18 октомври идната година ќе престојуваат туристи од Холандија и земјите од Бенелукс. Аранжманите ќе се реализираат со два чартер лета неделно на охридскиот аеродром. Очекувањата се дека ќе бидат исполнат 90 отсто од авионските места и закупените капацитети, односно во Охрид и Струга ќе престојуваат над 7.000 гости кои ќе остварат 51.000 ноќевања.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833