ОГЛАСИ

Агенцијата за туризам задоволна, хотелиерите незадоволни од промоцијата во Утрехт

Вести | Охрид | 14.01.2011 13:43Посети : 2159

На брендиран штанд под мотото „Macedonia Timeless“  Македонија се претстави на саемот за туризам во Утрехт - Холандија (11 -16-ти јануари). Централната презентација се одржа во средата  каде со македонска музика се дегустираше националната  кујна и вино од нашето поднебје, информираат од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот.Оттаму изразуваат задоволство од презентацијата на македонските туристички потенцијали, што се реализира во соработка со општина Охрид и Струга. На штандот кој го посетија македонскиот амбасадор Димитров, холандската амбасадорка Филипини, заменик министерот за економија Хаџи Васков, директорот на Агенцијата Стрезовски и градоначалникот на Струга, Мерко, своите аранжмани ги презентираа дваесетина туристички агенции и хотелиери од Македонија кои оствариле повеќе средби со странските партнери. Од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот уште информираат дека Македонија како туристичка дестинација била претставена во каталозите на повеќе тур-оператори, што до сега не било случај.Наспроти задоволството што го изрази Агенцијата, дел од хотелските работници упатија серизони забелешки за презентацијата на македонскиот туризам на саемот во Утрехт. Според Дончо Танески од ХОТАМ македонскиот штанд бил слабо организиран, а недостигал и квалитетен промотивен материјал.

- Македонската штанд е мошне лошо организиран, недостасуваат промотивни материјали, нема луѓе на штандот, се на се една очајна слика. Ако требаше да чекаме Агенцијата да ни организира доаѓање гости во Македонија, сигурно и оваа година Холаѓаните немаше да ги видиме на Охридската ривиера,  посочи претседателот на ХОТАМ.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833