ОГЛАСИ

„Мирен сон “ го предупредува Советот да не го крши Законот за гробишта

Вести | Охрид | 14.01.2011 15:37Посети : 2600

Операторот за извршување погребални услуги „Мирен сон“ од Охрид ги предупредува градските советници дека евентуалното изгласување на Предлог одлуката за давање согласност на одлуката за утврдување на висината на надоместокот за „ Солидарен пакет- погребни услуги“, што е последна точка на деветтата седница на Советот закажана за понеделкник, ќе претставува кршење на Законот за гробишта и погребални услуги.

- Апелираме до советниците во Советот на Општина Охрид дека изгласувањето на точката бр.9 би значело дополнително оптоварување на граѓаните со незаконски надоместок, кршење на Законот за гробишта и погребални услуги на РМ , Законот за заштита на конкуренцијата на РМ ; и повторно создавање на монопол,  контролирање и затворање на слободниот пазар на штета на граѓаните, а остварување на екстра профит за организаторот под маска на солидарност и хуманост, велат од „Мирен сон“.
    
 Оттаму објаснуваат дека во позитивните законски прописи на Република Македонија не постои категорија  - надоместок "солидарен пакет- погребни услуги" ; "солидарен погреб" ; "наменско осигурување" итн. бидејќи примарен закон во дејноста вршење на погребални услуги е Законот за гробишта и погребални услуги на РМ и тој не предвидува ниту една од наведените  услуги. Поради тоа, посочуваат од „Мирен сон“, Комисијата за заштита на конкурентноста минатата година му изрече забрана на јавното комунално претпријатие од Охрид  да врши наплата на надомест за наменско осигурување  без ралика дали е со или без изрична согласност од граѓаните, поради што „Комуналец“ од август 2010 година прекина со наплата на надоместок за солидарен погреб.

OhridNews© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833