ОГЛАСИ

Агенцијата за промоција на туризмот возвраќа на забелешките на ХОТАМ

Вести | Охрид | 15.01.2011 09:00Посети : 2262

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот реагира на изјавите на претседателот на хотелската асоцијалција на Македонија, ХОТАМ,  ДончоТанески во врска со презентирањето на Македонија на Саемот за туризам во Утрехт. Оттаму укажуват дека критиките на Танески се неосновани и дека тој не присуствувал на Саемот од неговото отворање.

-Г-нот Танески на Саемот присуствуваше само последните денови и не беше тука првите денови кога  се случуваа главните промотивни активности,  се презентираа искуства од холандски туристи кои веќе биле во Македонија, кога на македонскиот штанд се заигра македонско оро и се дегустираа македонска храна и вино, па затоа дава паушална оценка за нешто на кое тој не присуствувал.- вели во реакцијата Зоран Стрезоски, директор на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот.

Тој посочува дека постојат фотографии и видеозаписи и секој може да погледа како изгледал македонскиот штанд.

- На нашиот штанд точно е дека имаше премногу луѓе (луѓе кои беа поставени од наша страна да го опслужуваат штандот) но и претставници од македонските туристички агенции и хотели па можеби тоа му сметаше на г-н. Танески. Што се однесува  до холандските туристи мора да се знае дека ние не носиме туристи туку тоа го прават странските туроператори како „Корендон“, „ТУИ“ Холандија, „ИД Рива“ и.т.н и дека нивното доаѓање пред се е резултат  на субвенциите што нашата држава ги обезбеди за холандските туроператори, истакна Стрезоски.

Инаку, претседателот на ХОТАМ, Дончо Танески, кој се наоѓа на Саемот за туризам во Утрехт Холандија, упати серизони забелешки за презентацијата на македонскиот туризам на саемот. Според него  македонскиот штанд бил слабо организиран, а недостигал и квалитетен промотивен материјал.

- Македонската штанд е мошне лошо организиран, недостасуваат промотивни материјали, нема луѓе на штандот, се на се една очајна слика. Ако требаше да чекаме Агенцијата да ни организира доаѓање гости во Македонија, сигурно и оваа година Холаѓаните немаше да ги видиме на Охридската ривиера,  посочи претседателот на ХОТАМ.
 
И покрај отворените несогласувања и Агенцијата и претседателот на ХОТАМ изразија задоволство од интересот на холандските туристи за Македонија. Според последните информации од 16 декември до денес  холандските туроператори продале речиси 2000 пакет аранжмани за Охрид и Струга, за сезоната 2011.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833